V meziročním vyjádření rostou spotřební výdaje vlády a pozitivní je příspěvek zahraničního obchodu, negativní vliv má naopak spotřeba domácností. Na straně tvorby HDP mají na meziroční výkon negativní vliv i nadále odvětví, na něž dopadají uzavírky spojené s pandemií, tedy obchod, doprava, ubytování a pohostinství.

Předběžný údaj hlásí, že česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vykázala mezičtvrtletní pokles HDP o 0,3 %, což je ale lepší výsledek, než čekal trh. Očekávání na finančním trhu se pohybovala na úrovni mezičtvrtletního poklesu HDP okolo 0,8 %.

Lepší než očekávaný výkon české ekonomiky v prvním čtvrtletí ale šlo tušit poté, co včera Belgie a dnes ráno Francie vykázaly kladný mezičtvrtletní růst HDP, jenž v případě Belgie činil 0,6 % a ve Francii 0,4 %.

V meziročním vyjádření HDP České republiky v prvním čtvrtletí klesl o 2,1 %, což bylo nejmírnější tempo meziročního poklesu za uplynulá čtyři čtvrtletí. Pro srovnání: ČNB ve své prognóze z počátku února čekala pro první čtvrtletí meziroční pokles HDP o 2,4 %, zde je ale nutno podotknout, že lepší výsledek, než jaký ČNB v této prognóze čekala, přinesl i údaj o HDP za loňské závěrečné čtvrtletí.

Dle vyjádření ČSÚ české ekonomice pomáhá růst zahraniční poptávky a také růst výdajů na konečnou spotřebu vládních institucí. Zahraničnímu obchodu a tedy i průmyslu prospívá, že se jim ve stávající vlně pandemie vyhnuly uzavírky.

Spotřeba domácností naopak zůstává pod tíhou uzavírek spojených s pandemií, neboť uzavřené kamenné obchody a provozovny služeb zužují prostor pro nákupy. Omezení související s pandemií samozřejmě i nadále negativně dopadají na maloobchod, dopravu, ubytování a pohostinství.

Pohled na detailní statistiky HDP za letošní první čtvrtletí bude nepochybně velmi zajímavý, nicméně na tyto detaily si musíme počkat až do 1. června, kdy je ČSÚ bude publikovat. Příznivé statistické efekty v podobě nízké aktivity v loňském druhém čtvrtletí, kdy českou ekonomiku plně svírala omezení související s pandemií, povedou k tomu, že letošní druhé čtvrtletí přinese s veškerou pravděpodobností silný meziroční nárůst HDP.

Ve druhé polovině roku se meziroční růst HDP zmírní, měl by ale být kladný. Náš odhad pro celý rok 2021 pracuje s růstem HDP v oblasti 3 %, předběžný údaj za první čtvrtletí ale naznačuje, že nelze vyloučit i silnější růst. Každopádně stále platí konstatování, že pro výkon ekonomiky za celý letošní rok bude klíčové zvládnutí situace na poli pandemie, tedy pokrok ve vakcinaci a schopnost uvolňovat související omezení.

Údaj o HDP za letošní první čtvrtletí je dobrou zprávou pro korunu a může ji posunout na silnější úrovně. Z pohledu ČNB je lepší výsledek HDP argumentem ve prospěch úvah o zvýšení úrokových sazeb v letošním roce, i nadále ale předpokládáme, že debata o zvýšení úroků bude aktuální až ve druhém pololetí.

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments