Tchajwanská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí nečekaně klesla, její výkon byl nejhorší za 13 let.

Tchajwanská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí nečekaně klesla, její výkon byl nejhorší za 13 let. Způsobil to nižší vývoz, na který má negativní dopad slabší globální poptávka po technologiích a chaos v souvislosti s nemocí covid-19 v Číně. Za říjen až prosinec hrubý domácí produkt (HDP) v meziročním srovnání klesl o 0,86 procenta po růstu o 4,01 procenta v předchozím čtvrtletí. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil statistický úřad.

Nejvýraznější pokles od finanční krize

Pokles byl nejvýraznější od třetího čtvrtletí 2009, kdy se svět potýkal s finanční krizí. Tchajwanská ekonomika přitom v závěru loňského roku klesla poprvé od prvního čtvrtletí 2016. Analytici podle agentury Reuters očekávali v průměru zvýšení HDP o 1,3 procenta. Ve srovnání s předchozím kvartálem se ekonomika propadla o 4,24 procenta.

Za celý loňský rok ekonomika podle předběžných údajů vzrostla o 2,43 procenta. Růst tak zpomalil z 6,53 procenta v roce 2021 a byl nejnižší od roku 2016. Analytici čekali celoroční zvýšení HDP o 2,9 procenta.

Pandemie i globální inflace

Vývoz ve čtvrtém čtvrtletí v dolarovém vyjádření klesl meziročně o 8,63 procenta. Vývoz ovlivnila vysoká globální inflace, omezení související s pandemií nemoci covid-19 v Číně, která je pro Tchaj-wan největším vývozním trhem, a obecně slabší globální poptávka.

Tchaj-wan je důležitým centrem v globálním dodavatelském řetězci pro technologické firmy, jako je například Apple. V době pandemie si ekonomika této asijské země vedla lépe než mnoho jiných regionálních ekonomik, těžila hlavně ze silné poptávky v technologickém sektoru. Celosvětové hospodářské potíže způsobené vysokou inflací, dopady války na Ukrajině a vývoj pandemie v Číně však měly negativní dopady na poptávku po zboží z Tchaj-wanu.

zdroj: ČTK