Vysoké ceny energií trápí většinu zemí v Evropě i ve světě. Polsko se nyní obrátilo na Evropskou unii, aby co nejdříve představila kontrolní mechanismus, který by dokázal zamezit spekulantům v přístupu na trh s emisními povolenkami. Z nich se totiž v posledním roce a půl stalo poměrně cenné finanční aktivum, které kupují nejen energetické či průmyslové firmy, ale i finanční instituce.

Polská ministryně pro klima Anna Moskwaová se kvůli tomu setkala s eurokomisařem pro klimatickou politiku Fransem Timmermansem, aby s ním diskutovala o možnostech, jak ceny emisních povolenek zkrotit. Čelní představitelé Evropské unie totiž již na klíčové reformě trhu s emisními povolenkami pracují.

„Zcela zásadní je pro nás vyloučit z obchodního systému finanční instituce, co nejdříve to bude možné. Druhým požadavkem je zrušit systém, kdy se z trhu stahují volné emisní povolenky,” uvedla Moskwaová v prohlášení. Podle ní je nyní Brusel zcela bezzubý při snaze trh s emisními povolenkami před spekulanty ochránit.

1 komentář

Comments are closed.