V červenci se udály dvě nenápadné události se zásadními dopady. Soukromé firmy uskutečnily první komerční let do vesmíru s lidskou posádkou. Vstup do kosmu odteď přestává být doménou velkých států, ale stává se z něj business – vesmírnou turistikou počínaje, satelitními systémy a těžbou nerostných surovin konče. Odvětví je sice v plenkách, ale jeho tržby by se jen během dekády mohly ztrojnásobit.

Společnost Blue Origin patřící Jeffu Bezosovi, nejbohatšímu člověku na světě, uskutečnila koncem července svůj první let do kosmu s lidskou posádkou. Čtyři lidé (mezi nimi sám Bezos) vyletěli až do výše 107 km, krátce zažili stav beztíže a potom se v pořádku vrátili zpět. O 9 dní dříve se něco podobného povedlo britskému miliardáři Richardu Bransonovi se svojí společností Virgin Galactic, avšak Branson vyletěl pouze do 90 km, což jako „vesmír“ uznává jen menšina států.

Oba pánové soupeří z pragmatických důvodů. Virgin Galactic se prozatím soustředí zejména na „turistiku do kosmu“, ale Bezosova Blue Origin chce vyvinout nový typ raket vhodných pro rozmístění vlastních satelitů zprostředkujících vysokorychlostní internet.

Dalším konkurentem je Elon Musk – třetí nejbohatší člověk na světě. Jeho společnost SpaceX má za cíl zamířit během pár let k Měsíci a výhledově k Marsu. K Rudé planetě chce poslat příští rok loď s nákladem a v r. 2024 již raketu s lidskou posádkou. Stejně jako Blue Origin se bude mj. ucházet o kosmické kontrakty od NASA.

Je očividné, že před našimi zraky se vyvíjí prudce rostoucí „infant industry“. Podle odhadů KPMG vzroste hodnota vesmírného průmyslu do r. 2030 ze současných 350 mld. dolarů na 600 mld. dolarů, podle jiných zdrojů se během dekády i ztrojnásobí. Přičemž všechny jmenované společnosti mají unikátní know-how, které vyvíjely přes 10 let. Jejich majitelé díky tomu de facto dosáhli oběžné dráhy, kde položí základy infrastruktury a na dosah ruky mají i Měsíc.

V současnosti to zní jako sci-fi, ale zřejmě jsme na počátku vesmírné revoluce, která bude zdrojem nevídaných zisků např. v oblasti těžby surovin. Dle předběžných úvah se jen na Měsíci nachází nerostné bohatství v řádu biliard dolarů a největším pokladem by mělo být tzv. helium 3, na Zemi extrémně vzácný prvek, který by se v budoucnu mohl stát novým zdrojem energie.

Včasná investice do daného odvětí se tedy může opravdu vyplatit. Muskova SpaceX nebo Bezosova Blue Origin bohužel nenabízí veřejně obchodovatelné akcie, ale Virgin Galactic Richarda Bransona je od r. 2017 na americké burze s nynějším oceněním necelých 30 dolarů.

Firma je dle očekávání ve ztrátě (za loňský rok 273 mil. dolarů), nicméně komerční lety plánuje spustit až příští rok a již nyní má cca 600 zájemců, kteří si budoucí let rezervovali.