Větším průmyslovým firmám sídlícím na Vysočině stouply letos do konce září tržby v průměru o 2,8 procenta na 137,16 miliardy korun. V republikovém porovnání to byl podprůměrný nárůst. Průmysloví výrobci v Česku zvýšili v prvních třech čtvrtletích letoška prodej meziročně v průměru o osm procent. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla jihlavská správa Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Regionální Ekonomické Trendy
Statistici sledují základní údaje průmyslových podniků se 100 a více zaměstnanci, jichž bylo v ČR letos do září 2302. Na Vysočině z nich sídlilo 133, zaměstnávaly 45.230 lidí.
Podnikům se sídlem v Praze stouply od ledna do konce září tržby za prodej výrobků a služeb o 56,2 procenta, což byl mezi regiony nejvyšší meziroční nárůst. Ve třech krajích měly průmyslové podniky nižší tržby než ve stejné době minulého roku. V Moravskoslezském kraji to bylo o 3,3 procenta, v Ústeckém kraji o 6,6 procenta a v Pardubickém kraji o 6,9 procenta.
Hrubé Mzdy ve Vysočině: Růst Nad Národním Průměrem
Průměrná hrubá mzda byla v průmyslových podnicích Vysočiny letos do konce září 41.467 korun měsíčně, proti stejnému období vloni stoupla o 8,5 procenta. V ČR se průměrný plat v těchto firmách meziročně zvýšil o 9,3 procenta na 45.200 korun. Nejlépe placení byli pracovníci středočeských průmyslových závodů, kteří v průměru dostávali 55.446 korun.
Naopak pod hranicí 40.000 korun zůstaly měsíční platy v průmyslu ve třech krajích, a to v Pardubickém, Olomouckém a Karlovarském kraji. Nejnižší průměrná mzda, 39.450 korun, byla v průmyslových podnicích v Karlovarském kraji.
Spotřebitelské ceny se podle dat ČSÚ v letošních prvních třech čtvrtletích zvýšily o 11,7 procenta.
Zdroj: čtk