Restart pražské burzy
Restart pražské burzy

Český index se stálicemi jako je ČEZ, Erste Group bank nebo O2 připomíná oproti evropským nebo americkým trhům Šípkovou Růženku. V horizontu 5 let se navzdory určitým výkyvům téměř nepohnul a rozdíl v počátečním a finálním ocenění se pohybuje v řádu několika procent.

Graf Restart pražské burzy

 

Naproti tomu např. americký index Nasdaq nebo Standard and Poor’s 500 dokázaly svoji hodnotu za stejnou dobu zdvojnásobit. Při zběžném porovnání se tedy nabízí jednoduchá úvaha – má cenu na naší burze vůbec investovat?

Odpověď může znít ano, ale hlavně v případě dlouhodobých investic. Americké akcie sice posledních 10 let (s drobnými přestávkami) nepřetržitě stoupají, avšak čím dál hlasitěji se mluví o jejich zjevném nadhodnocení poháněném kvantitativním uvolňováním a nulovými či zápornými úrokovými sazbami. České akcie bohužel nejsou v hledáčku větších investorů, ale těžko se dá říci, že by se ocitaly ve velké investiční bublině.

Pražské“ tituly navíc nabízí velmi nadstandartní dividendy. Jejich průměr je téměř 6 %, zatímco evropský průměr je přibližně 2,6 % a celosvětový okolo 2 %. V této souvislosti je zajímavá např. již zmíněná společnost O2, jejíž „podíl“ v posledních 5 letech v průměru přesáhl 9 % ročně. Podobný výnos nabízí také tabákový kolos Phillip Morris nebo akcie Moneta Bank. Dividendy u českých společností tak mohou v delším horizontu kompenzovat kapitálový (ne)zisk a je zde i větší pravděpodobnost, že se aktuální ocenění těchto titulů blíží jejich skutečné hodnotě – cena již zmíněné O2 se např. během první vlny koronakrize téměř nepohnula.

Česká burza ale nabízí i zajímavé nováčky. V této souvislosti mají mnozí v paměti antivirovou společnost Avast, jejíž cena se během dvou let takřka zdvojnásobila. Dalším tipem může být nově uvedený titul Pilulka.cz zaměřující se na segment on-line lékárenství a zdravotnických služeb. Tento sektor má do budoucna velmi zajímavý potenciál vzhledem k digitalizaci a ke stárnutí společnosti, firma se tak do budoucna může stát šťastnou hvězdou českých investorů. Jedná se však o riskantnější sázku, protože navzdory solidnímu tempu zvyšování tržeb (v průměru 52 % v posledních letech) společnost ještě nedosahuje zisků.

Dalším nováčkem jsou akcie České Zbrojovky. Firmy, jež působí ve stabilním odvětví, které bude zřejmě prosperovat v důsledku zhoršení světové bezpečnostní situace. Zbrojovka je taktéž v solidní finanční kondici. Jediným limitem je převážná orientace na trh V USA, protože pokud by v Americe došlo k omezení držení zbraní, negativně by to její ovlivnilo její tržby.

Nicméně po letech stagnace se v poslední době zdá, že se na pražský trh začínají vracet zajímaví hráči.