ekonomika, čr, cvvm, covid

Téměř tři pětiny veřejnosti podle zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) stále považují ekonomickou situaci Česka za špatnou. Koncem loňského roku ji negativně hodnotilo 58 procent lidí a 12 procent jako dobrou, což je stejně jako v předchozím průzkumu ze srpna a září 2023. Nadpoloviční většina občanů se negativně vyjadřuje o ekonomické situaci země od poloviny roku 2022, přičemž relativně nejlepší bylo toto hodnocení před rokem, kdy stav české ekonomiky vidělo pesimisticky 51 procent lidí. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů CVVM. V hodnocení životní úroveň své domácnosti jsou občané daleko více optimističtější.

Názory na Ekonomickou Situaci Česka podle CVVM

Za velmi špatnou považovalo koncem roku 2023 ekonomickou situaci Česka 20 procent lidí a za špatnou 38 procent. Procento Čechů ji ohodnotilo jako velmi dobrou a dalších 11 procent jako dobrou. Odpověď „ani dobrá, ani špatná“ zvolilo 30 procent lidí.

„Ve starších výzkumech z období před nástupem pandemie covidu-19 srovnatelné výsledky z hlediska velikosti podílu kritických hodnocení lze najít až na počátku roku 2014,“ doplnili autoři průzkumu.

Hodnocení Životní Úrovně Domácností

U dotazu, který se týkal životní úrovně domácností dotázaných, 62 procent lidí uvedlo, že ji považuje za dobrou. Z toho 15 procent ji ohodnotilo jako velmi dobrou a 47 procent jako spíše dobrou. Naopak jako špatnou označilo životní úroveň své domácnosti osm procent a u 30 procent není ani dobrá, ani špatná.

Rovněž v případě tohoto hodnocení se výsledky oproti předchozímu průzkumu významně nezměnily a podle CVVM jsou v podstatě srovnatelné i s výsledky z první poloviny roku 2022. Ve druhé polovině roku 2022 byly podíly pozitivního hodnocení životní úrovně vlastní domácnosti poněkud nižší, o pět až šest procentních bodů, při mírně zvýšeném podílu hodnocení „ani dobrá, ani špatná“, dodali autoři.

Vliv faktorů hodnocení ekonomiky

Hodnocení ekonomické situace země i vlastní domácnosti se zlepšuje s rostoucím stupněm dosaženého vzdělání, s rostoucím příjmem, se zvyšující se spokojeností s vlastním životem i s politickou situací v ČR a také s posunem od levice k pravici na pravolevé škále politické orientace. Optimističtější jsou i mladší lidé.

Průzkum se uskutečnil loni od 28. září do 4. prosince a zúčastnilo se ho 913 lidí.

Zdroj: čtk