Sam Altman se vrátí na pozici šéfa společnosti OpenAI

Sam Altman se vrátí na pozici šéfa společnosti OpenAI. Na síti X to dnes oznámila firma. Správní rada ho překvapivě odvolala v pátek a svůj krok zdůvodnila tím, jak s ní komunikuje. V pondělí na uvolněnou pozici dočasně jmenovala bývalého šéfa platformy Twitch Emmetta Sheara. Altman přešel do Microsoftu, který OpenAI podporuje. Většina zaměstnanců OpenAI následně pohrozila odchodem, pokud celá správní rada nerezignuje a Altman se nevrátí. Za jeho návrat lobbovali i významní investoři.

„OpenAI miluji“

„miluji openai a vše, co jsem v posledních dnech udělal, sloužilo tomu, abych udržel tento tým a jeho poslání pohromadě. když jsem se v neděli večer rozhodl připojit k msft (Microsoftu), bylo jasné, že to byla pro mě i pro tým ta nejlepší cesta. s novou správní radou a podporou (šéfa Microsoftu) satyy (Nadelly) se těším, až se vrátím do openai a navážu na naše silné partnerství s msft,“ napsal dnes na platformě X Altman.

„Změny ve správní radě společnosti OpenAI nás těší. Věříme, že je to první zásadní krok na cestě ke stabilnějšímu, informovanějšímu a efektivnějšímu řízení,“ reagoval na téže sociální síti šéf Microsoftu Satya Nadella. Microsoft do OpenAI podle různých médií investoval zřejmě až 13 miliard dolarů (přes 290 miliard Kč) a má práva na jeho technologii. Nadella už v pondělí v několika rozhovorech uvedl, že proti návratu Altmana do OpenAI nic nemá, pokud se vyřeší problematické řízení firmy.

Umělá inteligence

Společnost OpenAI zhruba před rokem uvedla na trh svého chatbota ChatGPT, což spustilo všeobecný zájem o generativní umělou inteligenci a soutěžení technologických firem v tomto odvětví. Termínem generativní umělá inteligence se označují systémy, které na základě tréninku na obrovském množství dat dokážou vytvářet zdánlivě originální výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele.

Altman byl tváří vzestupu společnosti OpenAI a mnozí ho považují za symbol celého odvětví umělé inteligence, napsal server BBC. Altman mimo jiné vypovídal před americkým Kongresem v rámci slyšení, které se zabývalo příležitostmi a riziky spojenými s AI.

zdroj: ČTK