británie

Výrazné zvýšení úrokových sazeb v posledním roce připravilo britské domácnosti kvůli poklesu cen nemovitostí a hodnoty dluhopisů o více než dva biliony liber (přes 55 bilionů Kč). Uvádí se to ve zprávě, kterou dnes zveřejnil analytický ústav Resolution Foundation. Pokles cen dluhopisů se odrazilo na penzích. Po desetiletích, kdy hodnota majetku domácností narůstala, by z částečného zvratu mohli těžit mladší lidé, uvádí ústav.

Britská centrální banka od prosince 2021 zvýšila základní úrokovou sazbu třináctkrát za sebou, z tehdejších 0,1 procenta na současných pět procent. Očekává se přitom, že kvůli vysoké inflaci bude ve zvyšování úroků pokračovat. „Budoucí vývoj úrokových sazeb je velmi nejistý,“ uvedl výzkumný pracovník Resolution Foundation Ian Mulheirn.

„Současný prudký nárůst může být jen výkyv, anebo předzvěstí nové éry. V každém případě by se tvůrci měnové politiky měli více zaměřit na to, zda a jak domácnosti ochránit před prudkými výkyvy, za nimiž jsou síly, které nemohou ovlivnit,“ dodal.

Po nebývalém vzestupu v posledních desetiletích, který v roce 2021 zvýšil majetek britských domácností na 17,5 bilionu liber, přišly domácnosti za poslední rok o 2,1 bilionu liber, uvedl analytický ústav.

Největší snížení podílu majetku na HDP od 2. světové války

Tento pokles představuje největší snížení podílu majetku na hrubém domácím produktu (HDP) od druhé světové války. Zmíněný poměr se k začátku letošního roku snížil na 650 procent z původních 840 procent.

Pokud zůstanou úrokové sazby vysoké, pokračující snižování objemu majetku domácností ukončí 40 let trvající boom, který prohloubil generační nerovnost způsobenou růstem cen nemovitostí. Mladší lidé by ale také mohli pocítit výhody vyšších sazeb na svých důchodových úsporách, uvádí Resolution Foundation.

Zdroj: ČTK