Název společnosti je, jak již bylo řečeno v začátku, Trading 212. Tato společnost vznikla v roce 2004 v Bulharsku a jejím provozovatelem je Kyperská společnost Trading 212 Markets LTD.

Název společnosti je, jak již bylo řečeno v začátku, Trading 212. Tato společnost vznikla v roce 2004 v Bulharsku a jejím provozovatelem je Kyperská společnost Trading 212 Markets LTD. Kromě bulharské burzy působí také na burze na Kypru a v Londýně. V posledních letech se začalo o společnosti Trading 212 hodně diskutovat. Důvodem je především to, že nabízí obchodování takzvaných zlomkových akcií, čímž otevírá obchodní příležitosti téměř každému investorovi. Poplatky společnosti jsou velmi přívětivé a samozřejmě nenabízí pouze obchodování zlomkových akcií, ale také investování do ETF fondů a CFD kontrakty. 

Obsah recenze

Podmínky investování s Trading 212

Společnost se netají tím, že vítá veškeré klienty bez ohledu na to, s jakým finančním obnosem chtějí obchodovat. Podmínky obchodování jsou klientsky přívětivé, levné a samozřejmě i jednoduché. Obchodovat se dá od 1 EUR, nemají mnoho poplatků a dá se obchodovat jak přes klasické webové stránky, tak samozřejmě i přes aplikace v mobilních telefonech, které jsou dnes nedílnou součástí každého z nás. 

Pokud Vás úvod alespoň trošku zaujal, pojďme si veškeré informace více rozebrat.

S  čím obchodují

Ještě před několika lety byly velmi oblíbené společnosti, které uměly svých klientům nabídnout opravdu širokou škálu produktů. V určitých odvětvích je to stále potřeba, ale co se týče investování a finančních produktů, doba se lehce změnila. S náročnou dobou se změnilo také finanční myšlení investorů a to těch velkých (korporace, obraty nad 250 000 EUR), ale i těch drobných investorů, kteří mohou investovat finanční prostředky i od 1 EUR či USD.  Klienti nehledají brokery, kteří jim nabízejí desítky či stovky produktů, ale hledají odborníky, kteří své práci rozumí a umí splnit potřeby daného klienta. 

Společnost Trading 212 si to uvědomuje. Neobchoduje tedy s produkty, jako jsou dluhopisy, nebo i velmi moderní kryptoměny či futures a opce, ale zaměřuje se především na akciové trhy, ETF a CFD kontrakty. Pojďme si pro vysvětlení tyto pojmy představit.

AKCIE –  jedná se o  cenný papír, který potvrzuje, že jeho majitel je tak zvaný akcionář, tj. že vložil určitý majetkový podíl (kapitál) do akciové společnosti. Akcionář má vůči majetku akciové společnosti různá práva, podle typu akcie, kterou drží. Za závazky společnosti akcionáři po dobu trvání účasti ve společnosti neručí. Výjimku tvoří pouze ručení za dluhy společnosti do výše podílu akcionáře na likvidačním zůstatku po zrušení společnosti s likvidací.

S některými akciemi se obchoduje na burzách cenných papírů, kde se tak v rámci nabídky a poptávky určuje i jejich cena.

ETF – Exchange Traded Funds – jedná se o označení moderního investičního produktu a doslova jej lze přeložit jako „burzovně obchodované fondy“. Jedná se o fond, který na rozdíl od klasických otevřených podílových fondů vydal své akcie, se kterými se obchoduje na burzách jako s běžnými akciemi.

CFD – Contract For Differences („Smlouva o rozdílu ceny“) jedná se o typ finančního derivátu, který je vhodný k zobchodování prakticky každého aktiva (akcie, komodity, měny/měnového páru, kryptoměny, fondu, indexu…), aniž byste toto aktivum fyzicky vlastnili.

Tento broker nabízí opravdu tisíce produktů, především akcií z burzovních trhů celého světa. Zaměřuje se především na evropské a americké trhy, mezi kterými samozřejmě nemohou chybět technologičtí giganti jako jsou například google, facebook, apple, amazon, microsoft. Velmi populární jsou samozřejmě také automobilky, což společnost TRADING 212 ví a proto má v nabídce například VW, Daimler, Teslu, nebo BMW.

Co ovšem nenabízí jsou finanční produkty české burzy. Zde se společnosti trading212 vůbec nepohybuje. ALE! Co není, může být. Společnost je velmi progresivní a je otevřena novým možnostem.

DIVIDENDY

Dividendy je rozhodně téma, které je u brokera TRADING 212 potřeba zmínit. Samozřejmě potřeba vlastnit obchodní účet u této společnosti. Pokud účet máte a držíte dividendovou akcii v době, kdy dochází k výplatě těchto dividend, broker Vám tuto dividendu připíše na Váš obchodní účet. Výhodou je, že se jedná o již zdaněnou dividendu, takže již nemáte žádné starosti a povinnosti. Pozor ale na jednu věc- nárok na vyplacení dividendy máte pouze pokud jste akcii zakoupili tak zvaně ex dividend day.

Pokud by se ovšem stalo, že spekulujete na pokles trhu, dividendy se z Vašeho účtu odečítají. 

Potřeba je určitě ještě zmínit danění dividend. Toto probíhá podle toho, kde společnost, u které máte akcie nakoupené, sídlí. V České republice je hodnota srážkové daně 15 %.  U některých států, například v USA je potřeba vyplnit formulář W-8BEN, který zamezuje dvojímu zdanění.  Může se to zdát, jako plýtvání Vaším drahocenným časem, nicméně díky tomuto formuláři neplatíte daň 30 %, ale snížíte si ji na polovinu, tedy 15 %.

CFD

Jak již bylo řečeno, tento broker nabízí kromě cenných papírů i obchodování s tak zvanými CFD. Díky těm můžete spekulovat na růst nebo pokles ceny libovolného aktiva, přičemž jej vlastně nevlastníte. Lze takto obchodovat tisíce aktiv po celém světě a abychom se v nich měli možnost vyznat, dělíme je do 5 kategorií.

 • 200 měnových párů (USD/CHF, GBP/USD, EUR/USD….)
 • Více než 700 akcií (Apple, Amazon, Microsoft, Tesla, Facebook, Google…)
 • ETF (QQQ, SPY, SLV, VOO, DIA, EEM…)
 • 31 komodit (zlato, stříbro, platina, ropa, zemní plyn…)
 • 22 indexů (DAX, Nasdaq 100, VIX, DJIA…)

Pro doplnění a vysvětlení situace zjednodušeným způsobem. Pokud se rozhodnete pro nákup komodit- například platiny. Nekupujete reálnou platinu. CFD Vám kopíruje tržní cenu této komodity. Což znamená, že Vaše zisku, ale i ztráty, budou do puntíku stejné, jako by jste obchodovali na reálné burze s fyzickou platinou. 

Důležité je také zmínit, že při obchodování s CFD je využívána tak zvaná finanční páka, která dokáže znásobit naše zisky až 30 násobně. POZOR ale na jednu věc. Pokud hovoříme o horentním násobení zisků, nesmíme opomenout fakt, že takto finanční páka násobí i naše ztráty. U finanční skupiny TRADING 212 tato možnost skutečně existuje. Nicméně je regulována a stanovena nařízeními evropského úřadu ESMA , a to takto:

 • 30 x – hlavní měnové páry
 • 20 x – vedlejší měnové páry, zlato a hlavní indexy
 • 10 x – vedlejší indexy a komodity vyjma zlata
 • 5 x – akcie a ETF 

Co je podstatné ještě zmínit k možnosti finanční páky u společnosti TRADING 212 je fakt, že finanční páka je fixní a nejde tedy snížit. Někteří brokeři toto nabízejí. Nicméně, pokud jste profesionální obchodník, máte možnost i finanční páku navýšit až na 500 x.

Obchodní platformy Trading 212

Společnost Trading212 využívá pro investování klasický webový prohlížeč. Klient tedy nemusí stahovat žádnou aplikaci a jen se prostě přihlásí přes svůj počítač, nebo kdekoliv jinde a přes jakýkoliv přístroj. Samozřejmostí je také mobilní aplikace, která využívá veškeré moderní instrumenty, které neodmyslitelně patří k tak pokrokové společnosti jakou Trading212 bezpochyby je.

Obě tyto možnosti jsou zcela zdarma. Klient tedy může prozatím pouze zjišťovat možnosti, než se do investování pustí. Aplikace pro mobilní telefony je navíc velmi vysoce hodnocena. Především díky jejímu nadčasovému designu, ale také pokročilým funkcím, kterými jsou například grafy.  

Pokud by jste se báli, že aplikace může být jakkoliv komplikovaná (vzhledem k funkcím, které nabízí), opak je pravdou. Aplikace je velmi intuitivní a vede Vás krok po kroku až k tíženému výsledku. Objednávky lze (stejně jako u jiných investičních společností) realizovat několik způsoby. Jedním z nich je například „Market“, kdy realizuje nákup ihned po odeslání za aktuální a dostupnou cenu. Dalším je „limit“, kdy cena klesne na přijatelnou hodnotu, nebo například „stop“, kdy cena vzroste na požadovanou. Poslední možností je ještě úkon „stop limit“ – objednávka se zde se přepne na limitní ve chvíli, kdy cena vzroste na požadovanou.

Trading 212 poplatky

Již bylo několikrát řečeno, že společnost TRADING212 má velmi nízké a klientsky přijatelné poplatky. Osobně musím hodnotit velmi pozitivně fakt, že poplatky, které účtuje, nejsou složité na pochopení a i naprostý začátečník přesně ví, kolik zaplatí za svůj konkrétní obchod. Taková pozitiva se o některých konkurenčních společnostech rozhodně říci nedají.

Jednou z věcí, která je skutečnou raritou na trhu s investicemi je fakt, že si společnost TRADING212 neúčtuje žádné poplatky za výběry. Dokonce nemusíte platit ani za vklady svých prostředků. Zde je ovšem malá podmínka. Je třeba vklad učinit přes bankovní převod. Toto nepovažuji za problém a dokonce si myslím, že dělat převody bankovním převodem je velmi snadné a pro běžného klienta, který využívá mobilní aplikaci své banky, to není vůbec žádný problém.

Tento broker si také neúčtuje žádný poplatek za neaktivitu. V tomto není jediný broker na trhu, nicméně je potřeba se zmínit o tom, že některé investiční společnosti si účtují velmi vysoké poplatky, pokud klient v daném měsíci neprovede žádný obchod. Příklad: Pokud se tedy rozhodnu, že pojedu na dovolenou a dám si od světa financí volno a od 1.9.- 30.9. neprovedu žádný obchod (vklad, výběr, převod), bude mi následně z mého účtu u brokera odečtena pevně stanovená částka. ALE…. To nám u společnosti TRADING212 skutečně nehrozí. Takže de facto můžeme obchodovat i jen jednou ročně.

Pojďme se ještě na malý moment vrátit k vkladům. Ty jsou zcela zdarma a v jakékoliv výši u převodů z bankovního účtu. U karet a elektronické peněženky jsou také zdarma, ale POZOR, jen do výše 2000 dolarů.  Pokud tuto hodnotu překročíte, platíte poplatek 0,7 % z vkladu. 

Dobrá „poplatková“ politika této společnosti však tímto rozhodně nekončí. Velmi často si investiční firmy účtují tak zvané komisní poplatek. Jinak řečeno: „poplatek za zprostředkování obchodu“. Ovšem, u společnosti TRADING212 je opět zdarma. Takže opravdu dobrá zpráva především pro ty, kteří rádi obchodují častěji a v menších částkách.

Opravdu, broker TRADING212 patří k jednomu z nejlevnějších brokerů na českém trhu. Nicméně samozřejmě některé poplatky zde rozhodně jsou. Pokud bychom hovořili o poplatcích u forexu, tak zde jsou poplatky průměrné ve srovnání s ostatními společnostmi na trhu. U dalších obchodovatelných instrumentů jsou pak spready vyšší.

Na závěr tématu „poplatky“ je ještě potřeba zmínit pár faktických informací. U společnosti TRADING212 můžete obchodovat už od cca 30 Kč- tedy od 1 EUR. Minimální hodnota vkladu je 200 Kč- tedy 10 EUR.  Vkládat své finanční prostředky můžete přes bankovní převod, kreditní i debetní karty, Google pay, Apple pay, iDeal, DotPay, GiroPay, Sofort a další…

Poslední podmínky obchodu, které bych ráda zmínila jsou

 • poplatek za převod měny“, který činí 0,15 % .
 • opuštění otevřené pozice na další den- zdarma
 • provizní poplatky nulové

Závěr o poplatcích u společnosti TRADING212. 

Téma poplatky nebývá příliš oblíbené. Ani pro nás, kteří se snažíme zpřístupnit informace o jednotlivých brokerech pro čtenáře a zájemce o investování. Nicméně u této společnosti jsem si téma poplatky vysloveně užila. Jednoduché, přístupné, viditelné a hlavně LEVNÉ. Jen tak dál…

Webové stránky a klientský účet

U webových stránek společnosti bych ráda zmínila velkou nevýhodu. A to je, že nejsou přeloženy do českého jazyka. Dle mého názoru je toto velkou chybou. Pokud vstupuji, nebo se chci uplatnit na konkrétním (českém) trhu, je potřeba se přizpůsobit všem klientům. Není totiž rozhodně pravidlem, že klienti, kteří disponují finančními prostředky, mají znalosti cizích jazyků, například angličtiny. Tímto tedy společnost TRADING212 může přijít o značnou část svých klientů a tedy i zisků. A to je rozhodně u tak mladé a progresivní společnosti velká škoda.

Stránky jsou ovšem velmi jednoduché a klient se během několika málo vteřin velmi dobře zorientuje. Design je v modro-bílé kombinaci, což je dobrá marketingová strategie. Přináší uživateli podvědomě klid a jistotu, která je vzhledem k povaze obchodů velmi podstatná. Chceme totiž vkládat své finance tam, kde se cítíme bezpečně. Heslem společnosti, které můžeme nalézt na první stránce, je „Investování bez provize pro každého“ – toto jsme již ověřili a opravdu je to tak!  

Na každém kroku také můžeme nalézt možnost otevření si klientského účtu. K tomuto tématu se ještě dostaneme na závěr této kapitoly. 

Co  hodnotím velmi pozitivně, že hned na první stránce nalezneme vše podstatné pro naši první investici. Pokud tedy sjedeme rolboxem dolů, nalezneme informace o tom, že společnost má již 1,5 milionu klientů a disponuje prostředky v hodnotě 3,5 miliardy EUR. Toto rozhodně působí dobře. Pokud se tedy rozhodlo tolik klientů investovat tolik prostředků, jedná se asi o kvalitní společnost, které i já mohu své prostředky svěřit. No ne?

Dále je zde ukázka mobilní aplikace. Ta je velmi jednoduché a pomocí 3 základních kroků můžeme investovat. Mobilní aplikace vládnou dnešním světem a jistě každý z nás rád vidí své finance kdykoliv si jen vzpomene. 

Důležitým prvkem na první stránce je rozhodně bezpečnost. Bezpečnost je v dnešní době rozhodně číslo 1. Společnost TRADING 212 nám tedy ukazuje, jaké mají zabezpečení a jakými regulacemi se řídí.

Ve spodní části stránek www.trading212.com naleznete také seznam jednotlivých států, ze kterých pocházejí akcie vhodné k nákupu. Stačí si jen vybrat a dostane informace k nákupu i k prodeji.

Čím se ovšem společnost TRADING212 opravdu netají a to zaslouženě je fakt, že mají klientkou podporu 7 dní v týdnů, 24 hodin denně. Průměrná doba odezvy na dotazy investorů, nebo i potencionálních klientů je 29 vteřin. 

Na horní liště nalezneme záložky- investovat, cfd a více.

 • Pokud vybereme investovat, společnost nás vyzve k otevření účtu.
 • Pokud vybereme cfd, otevřena se nám stránka, která nás informuje, že můžeme obchodovat dlouze i na krátko s pákovým efektem s akciemi, forexem, indexy a dalšími investičními produkty ( níže na stránce si můžeme veškeré možné produkty prohlédnout a případně vybrat. Vše je samozřejmě možné jen po otevření klientského účtu)
 • Pokud vybereme „více“- otevře se nám rolbox, kde si můžeme najít veškeré doplňkové informace. Od obchodních podmínek společnosti, po kariéru, informace o brokerovi, komunikační videa na youtube, ale také můžeme společnost TRADING212 kontaktovat.

Závěrem o webových stránkách společnosti. Webové stránky obsahují veškeré důležité informace pro současné i potencionální klienty. Jsou přehledné, jednoduché a klientsky přívětivé. Jen ta „čeština“ tomu trošku chybí. 

Čtěte také: Recenze platformy Bondster – Výnosnost z úvěrů až 13,5 %

Otevření klientského účtu

Společnost nabízí dva druhy obchodních účtů. INVEST A CFD. Lze je aktivovat samostatně, nebo dokonce současně. Registrace je opravdu velmi jednoduchá a trvá opravdu jen pár minut. Je potřeba tedy vyplnit základní údaje jako je jméno, příjmení, datum narození (kvůli věkovému omezení- dle zákona o finančních produktech může obchodovat pouze klient starší 18 let). Samozřejmostí je také adresa a telefonní číslo. 

Pokud se dostaneme přes tento krok, vybíráme měnu, v jaké budeme chtít obchodovat. Na výběr máme USD, EUR, CZK.

Další částí registrace je dotazník, ve kterém nám společnost TRADING212 pokládá otázky týkající se našich příjmů a především zkušeností s obchodováním. 

Poté již zaregistrujete svůj e-mail, zvolíte heslo a máte hotovo. 

Těmito kroky sice máte založený účet, ale obchodovat můžete začít až poté, co nahrajete kopie dvou dokumentů. Výhodou je, že je stačí vyfotit na svůj mobilní telefon a nahrát do aplikace. Osobními dokumenty jsou v tomto případě brány občanský průkaz, pas, nebo řidičský průkaz. 

Nepřehlédněte: Recenze konkurenčního brokera ZETANO

Abychom mohli ověřit platnou adresu, společnosti vyžaduje například výpis z banky, faktura za elektřinu, plyn, nebo vodu. Na těchto dokumentech je v levém horním rohu uvedena adresa klienta. Tyto dokumenty nesmějí být staré déle jak 3 měsíce ode dne, kdy je do systému nahráváme. V případě jakýchkoli dotazů se samozřejmě můžeme obrátit na klientskou linku, kde nám vše rádi vysvětlí, případně naleznou alternativu, jak naši situaci řešit.

Dalo by se dlouze spekulovat o tom, který broker je dobrý a který špatný. Stejně jako u všeho na světě, ani obchodování není pouze černo-bílé. Každému investorovi může vyhovovat jiný způsob. Někteří si zakládají na nízkých poplatcích, jiní zase na profesionální komunikaci a individuálním přístupu (toto se týká především velkých investorů, kteří disponují prostředky většími než 250 000 EUR).  Je tedy potřeba si uvědomit, jaký investor vlastně jsem, s jakými prostředky budu nakládat, jak často budu obchodovat a co je pro mě prioritou. 

Pokud v tomto máte jasno, může Vám pomoci několik těchto základních bodů, které vyzdvihují výhody společnosti TRADING212 a také body, které konstatují nevýhody, které mohou s obchodování s nimi plynout. Sama jsem překvapena, že u této společnosti velmi převyšuje počet výhod, nad nevýhodami obchodování.

Pojďme se tedy na to podívat…

Výhody

 • Nulové nebo velmi malé a transparentní poplatky za obchodování
 • Vklady možné již od 1 EUR u varianty INVEST, od 10 EUR u CFD
 • Žádné provizní poplatky pro brokera
 • Platforma společnosti je velmi propracovaná, ale i přes to je klientsky jednoduchá a přívětivá
 • Zákaznická podpora na TOP úrovni ( komunikují 24 hodin denně, 7 dní v týdnu)
 • Doba odezvy zákaznické podpory 29 vteřin
 • Možnost vzdělávací platformy (proklik ze stránek společnosti www.trading212.com na youtube
 • Není dvojité zdanění amerických dividend
 • Analytické a obchodní nástroje na velmi vysoké úrovni
 • Prioritou pro společnost je bezpečnost obchodování
 • Jednoduché a líbivé webové stránky společnosti, na kterých klient nalezne veškeré informace přehledně a na jednom místě

Nevýhody

 • Ve srovnání s konkurencí jsou některé spready o něco vyšší (není ovšem pravidlem, je potřeba se podívat na konkrétní produkt, který chceme zobchodovat)
 • Společnost TRADING212 nenabízí možnost práce s kryptoměnami
 • Stránky společnosti jsou pouze v anglickém jazyce
 • S předchozím bodem souvisí úzce i tento- chybí podpora v českém jazyce

Závěrem

Myslím, že vše podstatné, co by mělo ovlivnit vaše rozhodování, zda začít, či nezačít se společností TRADING212 obchodovat, bylo již řečeno. Rozhodnutí je na Vás.. 

Klienti, kteří nemají dostatečné znalosti anglického jazyka, mohou být trošku zklamaní. Nicméně, google překladač zvládá poměrně pěkný překlad i za tyto klienty. 

Ti, kteří hovoří anglicky dobře, budou jistě nadšeni. Společnost nabízí velké množství obchodních příležitostí s velmi malými, nebo úplně nulovými poplatky. Webové stránky jsou jednoduché a rozhodně nebudou odvádět pozornost od toho podstatného, což jsou Vaše peníze.

Čtěte dále: Jak vydělat na dotaznících: Český národní panel

Recenze je dostupná i v dalších jazycích na partnerských webech:

– Anglicky – Trading 212 – broker review

– Slovensky – Recenzia brokera Trading 212

Naše hodnocení

1 komentář

Comments are closed.