kalkulačka na telefonu, osobní finance, investice

Zajímá tě, jak se běžný člověk dokáže vypořádat se všemi výzvami a úspěchy, které přináší svět investic? Pokud ano, máme pro tebe skvělý rozhovor s jedním z našich čtenářů. V tomto fascinujícím rozhovoru prozrazuje svůj osobní pohled na současný stav ekonomiky a finančního trhu a dává tipy a rady, jak se správně postavit k investování. Dozvíš se také, jak se dá pracovat s vlastním vztahem k penězům, jak si vytvořit správné investiční portfolio a jak se dívat na své osobní finance. Tento rozhovor je určen nejen pro zkušené investory, ale také pro ty, kteří se teprve začínají zajímat o svět investic a chtějí se naučit správně nakládat s penězi.

Řekneš nám něco krátce o sobě? 

Pracuji pro nadnárodní firmy, 25+ let. Je to prostředí, ve kterém mi je dobře, vyhovuje mi “korporát”. Vyhovuje mi tam, že nemáš rizika jako podnikatel, jsi zaměstnanec a ta firma se o tebe stará. Řekl bych, že tyhle nadnárodní firmy mají extrémně dobré benefity, v porovnání s lokálními firmami a prací u soukromníka nebo podnikatele. Myslím si, že v určitý době nás ty firmy hodně přepláceli , člověk vydělával fakt nadprůměrný peníze za to že jsme měli dobrou angličtinu. V mým případě i za to, že jsme se naučili to západní “know-how” ale byli ho schopný aplikovat v našich podmínkách. To si myslím, že je ta nadstavba. Když oni sem přivezou 10 američanů tak ti kulturně nemají šanci odvést výkony jako ty, když jsi tu vyrostl a studoval.

Jaký je tvůj pohled na současný stav ekonomiky a finančního trhu?

Je to hodně rozkolísaný. Věci, který dřív fungovaly a byli předvídatelný, tak v podstatě skoro nic z toho teď pořádně nefunguje. Ty modely jsou hodně nepředvídatelný, je důležitý aby člověk měl portfolio hodně diverzifikovaný. Lidé dřív třeba preferovali akcie, věřili těm firmám, ale někdo byl zase konzervativní tak to dával do zlata a podobných komodit. Podle mě je dneska spíš důležitý mít portfolio hodně diverzifikovaný.

Co se týče ekonomiky tak samozřejmě je obrovská inflace, recese ve vyspělých zemích. Půjčovat si peníze je drahý a tahle hyperinflace má vliv na spoustu jiných věcí kolem nás.

Jaký máš vztah k penězům a jak se dá s tímto vztahem pracovat? 

K penězům mám vztah takovej, že mě baví je vydělávat a baví mě je i utrácet. Myslím si, že mi vnitřně dávají nějaký pocit svobody ať už se to týká toho, že můžu cestovat, nebo si kupovat věci, který bych si normálně nemohl dovolit. Dělá mi i dobře, že mi to umožňuje se starat o mé blízké. Jsem určitě materialisticky založený, na druhou stranu mám ale jasně daný pravidla. Jsou věci, který bych nikdy kvůli penězům neudělal. 

Pracovat se s tím dá přesně v těchto dimenzích. Pokud člověk vydělává peníze aby si něco koupil, užil, dopřál a má to spojený s těma hodnotama a neponíží ty hodnoty aby si vydělal o trochu víc peněz, tak si myslím, že to je v pořádku. Ve chvíli kdy člověk nadřadí vydělávání peněz nějakým svým ideálům a hodnotám, tak může docházet k hodně negativním věcem. 

Jaký je tvůj pohled na investování a jak se dá vybrat správná investiční strategie?

Určitě je dobře investovat, mít portfolio, a ne mít peníze uložený jen tak na jednom místě, ať už je to banka nebo doma v trezoru. Myslím si, že je dobrý se s někým poradit. Člověk by musel být dobře teoreticky vzdělaný v téhle oblasti a tím jak se všechno mění a trh se těžko predikuje, tak to může být dost o štěstí a náhodě. Proto si myslím, že je dobrý mít nějakého profíka, který bude mít to investování na starost. To je třeba i můj případ, kdy já využívám makléřské firmy, a využívám i investičního poradce a snažím se aby moje portfolio bylo hodně pestré, což znamená akcie,dluhopisy… ať už dlouhodobější nebo krátkodobější investice. Asi je dobrý mít nějakou určitou strategii, jinou jsem měl když mi bylo 25 a začínali jsme zakládat rodinu a chtěli jsme bydlet. Jinou strategii mám teď když vím, že mám 8 let do důchodu a chci se zajistit na stáří abych si mohl dopřát nějaký standard. Pro mě je to teď kombinace krátkodobějších investic na 3 až 5 let ale mám i nějaké na 10 let, u kterých by jsem chtěl aby mi ve vlnách přicházeli ve stáří. 

Kdy jsi se začal starat o osobní finance? 

Začal jsem vážně o těchto věcech uvažovat asi kolem třicítky. Zařídil jsem si životní pojištění, udělal jsem si kapitálovku a začal se zajímat o akcie firem, o kterých se vědělo, že jsou strategický a vyplatí se do nich investovat. Takový to úplně první investování bylo sledování kurzu dolar-koruna nebo dolar-euro a točíš tam tisíci koruny. Člověk z toho má radost když se zadaří ale postupem doby zjistí, že na to nemá čas a nebo prodělá víc než by chtěl. V tu chvíli je asi dobrý se svěřit do rukou těm profíkům. 

Já to mám třeba nastavený tak, že máme domluvenou nějakou úroveň, kterou by to moje portfolio mělo vydělávat a je tam takzvaná “ watermark”. Když jsme pod vodou tak nedostávají nic a když jsme nad tou “watermark” tak dostávají třeba 7% z toho zisku. 

Jak si tedy správně vybrat nějakého finančního poradce? 

Měl by to určitě být dlouhodobější vztah, šel bych spíš cestou dát jim nejdřív malý obnos a vyzkoušet si jak ta spolupráce funguje. Určitě bych neřekl ano na nějaký poplatků nehledě na to jak vyděláváš nebo proděláváš, takto nejsou správně motivovaný. Nemělo by to fungovat tak, že jim dáš peníze a oni si s nima hrajou, měli by se o ně starat. Samozřejmě bych tohle nechtěl zadarmo, ta motivace by měla být oboustranná, oni vydělávají a tobě se tím kumulují zdroje. Myslím si, že jakmile se pohybuješ v šesti-místných cifrách tak bych dal ty peníze poradci, někomu kdo se tomu věnuje a má na to čas. Já se svým poradcem sedím každých čtvrt roku a bavíme se o tom jak se všechny ty produkty chovají, jaké jsou predikce a co by mohla být budoucí dobrá investice. Pořád se s tím musí pracovat, taková ta představa, že to tam člověk hodí a pět let se na to nepodívá, je špatná. 

Co bereš jako největší rizika a výhody spojené s investováním? 

Záleží jaký jsi investor. Já jsem konzervativní, takže pro mě bezpečný výnos v jednociferných procentech je zajímavější než jít do velkýho risku, že mi to možna hodí dvojciferný výnos ale možna taky ne. Tohle jsem dělal v těch 30 kdy jsem sledoval kurzy měn, byla to taková zábavná hra. Riziko je buď, že si lidi vyberou špatnou firmu a oni je v podstatě okradou. To může proběhnout buď vědomně, že si hrajou s těma penězma a nemají žádnou zábranu v podmínkách smlouvy, a nebo nevědomě, kdy nakoupí něco co profit nepřinese ale ty lidi nemají tu svobodu vydržet několik let. Ta strategie může být dobrá ale musíš vydržet několik let, což ne každý člověk zvládne. Já měl taky takový investice kdy jsme investici daly na 5 let ale po třech letech jsem byl 60% v mínusu. Byl jsem z toho hodně na nervy jelikož to byly řádově i miliony. Naštěstí to ale byla dobře zvolená strategie a nakonec jsme byli v plusu nějakých 12,5%, což předtím kdy inflace byla 1-2% bylo super. 

Jakou roli na finančním trhu mají podle tebe nové technologie a digitální platby?

Já to používám, všechno to zrychlí a ušetří to čas. Když s tím lidi umí pracovat tak si můžou modelovat různý věci, například jsi schopný si díky tomu namodelovat jak se tvoje investice nebo portfolio budou chovat. Samozřejmě se to nemusí stát ale je možnost, že se to přiblíží k realitě na 60-70% a je dobrý si říct, že za 5 let si chci koupit nový auto a potřebuju aby mi z toho vypady dva miliony, budu potřebovat opravit barák, každý rok chci jet na dovolenou… s tímhle se dá pracovat lépe a víš jakým směrem ty svoje investice směřovat. Samozřejmě starý obchodníci měli tužku a papír a taky to uměli, ale v dnešní době na to není čas, každý chce všechno hned a rychle.

Zasáhla současná inflace nějak tvoje osobní finance a investice? 

Zasáhla mi část portfolia jako dluhopisy, končila jejich doba a tím, že ta inflace přelítla přes 10% tak se to v tom promítlo. Nejvíc ale inflace samozřejmě zasáhne mrtvý peníze. Když někdo nechal na účtě jen tak ležet tři miliony tak dneska tam má už blíže k dva a půl. Ty investice do nějaké míry chrání peníze před inflací jako je tahle. 

Jaká je podle tebe nějaká perspektivní oblast na investování? 

Myslím si, že různé startupy, věci týkající se životního prostředí, softwarové firmy a tak jsou věci, do kterých bych se nebál investovat. Věci co se týkají pojišťovnictví si myslím, že tady budou pořád. To sice nejsou nějaký závratný procentuálně dvojciferný výdělky ale jsou to, řekl bych, garantovaný dlouhodobý výdělky. 

Díky moc za tvůj čas a skvělé odpovědi!

Autor: Bronislav Theuer