Svého černého Petra si Evropa vytáhne zřejmě již krátce po Novém roce. Už letos se kontinent ocitl na hraně blackoutu a nynější zelené plány, např. v podobě odstavení německých jaderných elektráren, mohou zhoubné dílo dokonat. Řada domácností by se v daném případě ocitla ze dne na den „při svíčkách“. I kdyby však nenastal nejhorší scénář, lidé se budou tak jako tak potýkat s energetickou drahotou, ještě umocněnou současným ukrajinsko-ruským napětím. Pokud Moskva omezí dodávky (v zimě klíčového) zemního plynu, ceny doslova akcelerují a navíc bude scházet palivo pro již tak napnutou elektrickou síť.

Dalším otazníkem pro Evropu jsou jarní prezidentské volby ve Francii. Země se propadá do čím dál větší nestability – podle průzkumů považuje 74 % oslovených francouzskou společnost za „zhroucenou“ a 45 % si dokonce myslí, že v zemi brzy vypukne občanská válka – což vyostřuje místní politickou situaci. Případný vítěz voleb se bude muset soustředit na vnitrostátní problémy a dost možná se obrátí proti dosavadnímu trendu evropské integrace.

Nečekané vyústění mohou mít i volby do amerického Kongresu. Americká společnost je extrémně rozdělená a poslední prezidentské volby byly mj. spojeny s násilnostmi. Doufejme, že takový scénář nenastane, nicméně pokud jedna strana odmítne uznat vyhlášené výsledky, mohou se Spojené státy dostat do ústavní krize, kdy by se vládlo v provizoriu.

Chaos, který hrozí v řadě zemí, dále umocní stoupající inflace. Zdražování jen tak neustoupí a pokud se lidé vyděsí (a budou požadovat vyšší mzdy), roztočí cenově-mzdovou spirálu. Takto začarovaný kruh může udržet růst cen v tempu kolem 10 % až po několik let, což by vyústilo v náhlý propad životní úrovně s dalšími politickými dopady. Vlády (včetně té naší), resp. centrální banky budou mít co dělat, aby udržely na uzdě veřejné rozpočty, sociální smír, měnovou stabilitu a vlastně celkovou důvěru obyvatel ve stát. Budeme mít co dočinění se systémovou krizí, která nemá za poslední generaci obdoby.

Alespoň jedna dobrá zpráva je, že by svět mohl udělat snad již definitivní tečku za koronavirem. Nové léky, široká proočkovanost a přirozená imunita promořených obyvatel v čase zmírňují průběh epidemie a nutnost uzávěrek. Lze očekávat, že se další „podzimní vlna“ obejde bez výrazných omezení a v r. 2023 snad odložíme roušky do šuplíku.

Podle výše uvedené analýzy se v příštím roce vyplatí sázka na drahé kovy (zejména zlato či stříbro), energetické komodity (např. uran) nebo na akcie ve specifikovaných odvětvích (energetika, telekomunikace, zbrojařství, kybernetická bezpečnost, ale také cestovní ruch před obnovením „normálního“ stavu).