Recenze společnosti Zonky

Každý se čas od času potýká s finančními problémy. Nikdo přece není chráněn před nepředvídanými nákupy, pozvánkami na dovolenou nebo příchodem  hostů. Pro ty, kteří nevědí, kde získat peníze, aniž by museli opustit domov, existuje několik způsobů, jak to udělat. Můžete například zavolat svým přátelům nebo známým, ale musíte být připraveni vysvětlit důvod problémů a odpovědět na spoustu otázek. Můžete se také obrátit na banku nebo využít služeb mikrofinanční společnosti. Zkušenosti ukazují, že dlužníkem se jen zřídkakdy stávají osoby vám blízké. Mnoho lidí dnes nemá doma volnou hotovost. Chcete-li požádat o půjčku v bance, musíte nashromáždit množství dokumentů, včetně výplatní pásky. Neexistuje však žádná záruka, že žádost o půjčku bude schválena. O krátkodobou půjčku můžete požádat online z pohodlí domova, přičemž nemusíte trávit svůj čas v bance, připravovat žádné další dokumenty, mít žádné zástavy ani hledat ručitele.

Chcete-li obnovit svou finanční pohodu a pokrýt všechny své běžné výdaje, můžete si půjčit peníze online. Moderní mikroúvěrové služby nabízejí svým klientům možnost vzít si rychlou půjčku s nejnižší úrokovou sazbou na požadovanou dobu.  Takové možnosti nabízí i Peer-to-Peer služba Zonky. V této recenzi přinášíme podrobnou analýzu služeb, které společnost Zonky nabízí. Pokusíme se přijít i na to, v čem by mohl být háček. 

Obsah

Co je P2P a trocha historie

Pojem Peer-to- Peer lze přeložit z anglického jazyka jako „lidé lidem.“ Používá se také zkratka P2P, která bude dále použita jako ekvivalent slovního spojení Peer-to-Peer. Realizace nápadu P2P půjček sahá v moderní historii do roku 2005, kdy vznikla první P2P úvěrová společnost. I přesto, že žijeme ve velmi propojeném světě, je i nadále bankovní systém založen na historickém modelu. Kvůli tomu nemůže uspokojit potřeby všech klientů a právě z toho důvodu byly vytvořeny P2P půjčky, kdy není potřeba, aby dlužníci získávali úvěr od banky, když mohou využít nabídek drobných investorů, často i s nižším úrokem.

Historie P2P půjček se psala již ve starověku, kde se jednalo o běžné půjčky mezi lidmi, kteří se navzájem znali. Tyto půjčky se odehrávaly bez prostředníka a takto fungují dodnes. V 18. a 19. století patřilo P2P úvěrování mezi nejrozšířenější způsob půjčování peněz. Později byly tyto půjčky utlumeny bankami, které rozšiřovaly své působení. V roce 2008 nastal kolaps světového finančního systému, díky čemuž došlo ke ztrátě důvěry ve finanční instituce. Mnohé ze světových bank se dostaly téměř na samotné dno bankrotu, a to zapříčinilo zpřísnění výběru potenciálních žadatelů o úvěr. Toto zpřísnění způsobilo přebytek žadatelů na trhu, mezi které patřili zejména malí a střední podnikatelé, kteří nesplňovali stanovená kritéria a nemohli tak získat bankovní úvěr. Již před bankovní krizí působilo na finančních trzích několik společností nabízejících P2P půjčky.

Čtěte také: Recenze InvestaGo

Co je Zonky a jak funguje

Společnost Zonky.cz (obchodní název společnosti Benxy s.r.o.) byla založena v roce 2014 a je českou společností poskytující P2P půjčky a spotřebitelské úvěry, která umožňuje investorům podílet se na spotřebitelských úvěrech, které vytváří. Tento přístup je podobný procesu, který se často uplatňuje u velkých bankovních úvěrů, kdy původní věřitel chce převést část svých expozic na jiné banky. Transakce je založena na smluvním ujednání mezi společností Zonky a investorem, v němž investor získává právo podílet se na na výnosech nebo ztrátách konkrétního úvěru způsobem, který je úměrný velikosti investice. Do začátku roku 2020 zprostředkoval Zonky úvěry v hodnotě více než 10 mld. více než 65 000 lidí a spravoval portfolia více než 40 000 investorů. Platforma není regulována jako platforma pro crowdfunding. Službu Zonky provozuje společnost Benxy s.r.o., která má licenci České národní banky pro platební instituce a licenci nebankovního poskytovatele spotřebitelských úvěrů.

Zonky získal několik ocenění a vybudoval si důvěru uživatelů.

Kdo může Zonky používat

V rámci základní funkce si můžete jednoduše půjčit peníze. Půjčky jsou k dispozici osobám, které dosáhly věku 18 let. K tomu je třeba mít účet v české bance a být občanem České republiky nebo mít v České republice trvalý pobyt. Výjimkou je problematická kategorie žadatelů, kteří jsou v insolvenci. Této skupině lidí platforma z logických důvodů nepůjčuje vůbec. Mezi další rizikovou skupinu patří dlužníci

s probíhající exekucí či negativními zápisy v registru úvěrů. Splňujete-li tedy požadavky společnosti a nemáte problémy vyjmenované výše, můžete získat neúčelovou půjčku, která je použitelná prakticky na všechno.

V souvislosti s vyplňováním žádosti o půjčku se ovšem objeví typické podskupiny, jako např. půjčka na auto, domácnost, cestování, zdraví, vlastní projekt atd. Minimální částka, kterou si mohou žadatelé půjčit, je 20 000 Kč. Naopak maximální částka je nastavena na 500 000 Kč. Do žádosti o půjčku je nutné uvést tolerovanou výši měsíční splátky, která se pohybuje v rozmezí 500 až více než 20 000 Kč/měsíc. Délka splácení úvěru se pohybuje ve stanoveném rozpětí 6 měsíců až 7 let, závisí na volbě žadatele.

V případě, že žadatel souhlasí s dohodnutými parametry úvěru, podepisuje smlouvu jednoduše přes SMS kód. Následně musí žadatel sepsat stručný příběh, který je vystaven na tržišti po dobu 7 dnů. Investoři se na základě publikovaného příběhu skládají na půjčku a v případě, že nedojde k pokrytí půjčky ze 100 %, Zonky půjčku neposkytne či dofinancuje ze svého účtu. Jestliže dojde k situaci, že má dlužník dostatečné finanční prostředky na to, aby splatil úvěr předčasně, je mu tato služba poskytnuta bezplatně. V opačném případě, pokud dojde ke zpoždění s placením půjčky, je žadatel upozorněn SMS zprávou a e-mailem. Jestliže ani poté dlužník nezaplatí, je po 4 opožděných splátkách půjčka zesplatněna a Zonky žádá jednorázové vrácení celé dosud nesplacené částky, jak již bylo zmíněno výše.

Nepřehlédněte: Recenze Wonderinterest

Zonky Rentiér

Dle Zonky  působí služba Zonky Rentiér na trhu od roku 2019 a funguje na základě P2P půjček. Cílem investorů je investovat do půjček, které jsou společností Zonky poskytovány jiným lidem. Investor si tak vybuduje jedinečné investiční portfolio, které se skládá z pohledávek za klienty, kteří získali úvěr od Zonky.

Princip Zonky Rentiéra spočívá v tom, že investor vkládá vybranou částku a platforma Zonky ji poté rozinvestuje tak, aby dokázala klientovi zajistit pravidelnou rentu či reinvestovat výnosy. Peníze jsou investovány do nízkorizikových úvěrů, které musí nejprve projít přísnými schvalovacími procesy. Díky tomuto rozložení investované částky získává investor unikátní portfolio zaručující nízké riziko. Na základě rozložení investice na menší částky dochází k minimalizaci rizika nesplácení. Minimální možný vklad je 10 000 Kč a investor zaplatí poplatek 2,9 % ročně za správu portfolia. Službu Zonky Rentiér si může založit každý online na webu společnosti Zonky. Veškerou starost o investiční portfolio přebírá platforma Zonky, tudíž investované peníze jsou pod neustálou kontrolou.

Zájem o Zonky Rentiéra neustále roste a z toho důvodu bylo na této platformě ukončeno manuální investování. Znamená to, že pokud bude chtít investor investovat peníze, bude muset použít pouze službu Zonky Rentiréra, která je sice automatická, ale musí se za ni zaplatit větší poplatek. I přesto, že není možné manuálně investovat, zájem o Rentiéra neustále roste a objem nových vkladů je až 3x větší v porovnání s manuálním investováním. Zonky Rentiér uspoří čas, protože automaticky rozinvestuje veškeré vložené peníze, a to i pokud se jedná o vyšší vklady. Stejně tak pravidelně přináší rentu a rozinvestuje výnosy. Investor získává přehled o svých financích 24 hodin 7 dní v týdnu a po 6 měsících od vkladu může veškeré investované peníze, navýšené o výnos, vybrat. Zonky předpokládá, že tato nová služba umožní vstup také Španělsku.

Stejně jako ostatní platformy i Zonky Rentiér půjčuje peníze lidem s nižšími příjmy a bez exekucí. I nadále bude za investora Zonky řešit opožděné platby s klienty, bude upozorňovat na prodlení se splátkami a v nejhorším případě neuhrazené pohledávky od klientů vymáhat.

Jak vytvořit účet na Zonky.cz

Proces registrace zahrnuje několik postupných kroků.

Aby byla vaše registrace na Zonky úspěšná, budete potřebovat 2 dokumenty, které identifikují vaši osobu, bankovní účet a trochu času na ověření.

Později po ověření budete muset nahrát potvrzení o svých příjmech a platební schopnosti. Může to být váš bankovní výpis za poslední 3 měsíce. A samozřejmě budete muset podepsat smlouvu se Zonky. Podpis smlouvy probíhá tak, jak jsme si již zvykli. Žadatel obdrží SMS s kódem, který zadá do webového formuláře. 

Čtěte také: Recenze Zetano

Webové rozhraní Zonky

A nyní je nejvyšší čas podívat se, jak vývojáři zonky investic a zonky půjček investovali do svých webových stránek. Celý web je laděn do velmi příjemných barev: hodně bílé, směs černé, zelené a žluté. A samozřejmě logo Zonky – Zonky bez stresu (zkřížený žirafa a osel) s mobilem v ruce.

Všechny informace jsou uspořádány velmi strukturovaně a přehledně a najdete v nich vše, co potřebujete. Půjčky, investice, pojištění, informace o společnosti a poradenství. Všechny tyto části obsahují velmi užitečné informace pro nováčky i zkušené uživatele.

V FAQ najdete odpovědi na otázky, které hledáte.  Mobilní aplikaci Zonky si můžete také nainstalovat bez jakýchkoli potíží. 

Zákaznický servis a kontakty

Ve vysoce konkurenčním světě, který je orientován na digitální technologie, je poskytování pohotové a relevantní podpory zákazníkům důležitější než kdy jindy.

Ať už prostřednictvím e-mailu, zpráv, sociálních médií nebo telefonu, být tam, kde jsou vaši zákazníci – a pomáhat jim řešit jejich problémy – by mělo být pro každou firmu prvořadou prioritou.

Zákaznická podpora už také není jen o rychlém řešení jednoho problému zákazníka. Jde o budování dlouhodobého vztahu, kdy každá interakce se zákazníkem nabízí možnosti hlubšího a hodnotnějšího zapojení. V případě Zonky máte mnoho možností, jak komunikovat se zákaznickým servisem.

Můžete zavolat na infolinku, napsat e-mail nebo chatovat online. Navíc si můžete objednat zpětný hovor pouhým zadáním svého telefonního čísla a pracovník podpory vám během několika minut zavolá zpět. Velkou výhodou je, že společnost má aktivní účty na sociálních sítích, kde je obsah neustále aktualizován. Zonky má skutečně prozákaznický přístup a to je podmínkou dalšího rozvoje.

Poskytování vynikajících zákaznických zkušeností je skvělým způsobem, jak tuto hodnotu vytvořit a získat konkurenční výhodu oproti ostatním hráčům na trhu. A právě skvělá Zonky zákaznická podpora a zákaznický servis jsou základními kameny nezapomenutelné zákaznické zkušenosti.

Nepřehlédněte: Recenze DeGiro

Shrnutí recenze Zonky

V naší recenzi Zonky jsme se snažili být objektivní a studovat platformu z různých úhlů pohledu. Především má 3 významná ocenění, která potvrzují její legální působení na trhu. Zonky neustále rozvíjí a zlepšuje své služby, vytváří nová pracovní místa, má poměrně dlouhou historii na místním trhu P2P. Na internetu samozřejmě najdete i negativní ohlasy na Zonky půjčky, ale v našem světě není nic ideálního. Může se samozřejmě stát, že pro někoho tato platforma nebyla ta pravá. 

Prozákaznický servis a poměrně férové poplatky za půjčky z ní dělají jednu z nejvýznamnějších společností na českém P2P trhu. Možnosti jsou nekonečné a my vidíme potenciál v dalším rozvoji Zonky a rostoucí zájem zákazníků je toho velmi dobrým důkazem. Podívejme se na některé výhody a nevýhody služby Zonky:

Výhody, které bychom rádi zmínili:

 • dlouhá aktivita na českém trhu P2P
 • dobré podmínky pro půjčky a investice
 • prozákaznický přístup
 • ocenění v různých nominacích
 • aktivita na sociálních sítích
 • transparentní informace na webu

Samozřejmě lze nalézt i některé nevýhody:

 • nelze si půjčit peníze bez ověření bankovního zůstatku
 • nemůžete si půjčit peníze, pokud jste cizinec bez trvalého pobytu
 • nemůžete si půjčit peníze, pokud jste v exekuci.

Ale to jsou zcela logické kroky a o Zonky vypovídají pouze to, že je to skutečně spolehlivý poskytovatel služeb. 

Níže bychom se s vámi rádi podělili o další užitečné informace. Věříme, že tyto tipy vám mohou pomoci správně a rozumně se rozhodovat o vašich financích a budete chráněni před špatnými rozhodnutími.  

Výhody online půjček

 • Peníze si můžete půjčit od mikroúvěrové služby z pohodlí domova. Chcete-li získat půjčku od banky, musíte osobně jednat s finanční institucí, předložit doklad o příjmu a potvrdit čistotu své úvěrové historie.
 • Nemusíte být oficiálně zaměstnáni. Abyste si mohli půjčit peníze od mikrofinanční organizace, stačí mít pravidelný zdroj příjmů. Tyto informace je důležité uvést při vyplňování formuláře žádosti o půjčku.
 • Téměř všechny banky vyžadují zajištění úvěru. Pokud jde o společnosti poskytující mikroúvěry, žádné takové pravidlo neexistuje. Půjčit si mohou i lidé, kteří nevlastní byt nebo jinou nemovitost, případně nevlastní automobil.
 • Peníze jsou půjčovány bez zdůvodnění účelu. To znamená, že si můžete snadno vzít půjčku a utratit ji pouze podle svého uvážení.

Naše hodnocení:

Naše hodnocení